גיבורים

מנחה: שירה אליצור

בפרוייקט זה בחרתי לעסוק בנוער בסיכון ע"י בניית ערכות מבית "גיבורים" – מרכז חוסן להעצמה אישית.

מרכזי חוסן רבים נמצאים בארץ ומהם הגיע לי ההשראה של הפרוייקט. מרכזים אלו עוסקים באוכלוסיות שונות ,בחיזוק ומתן כלים במצבים קיצון, לחץ ומצבים נפשיים. אחת האוכלוסיות בה מתמקד הפרוייקט שלי היא נוער בסיכון.

במהלך המחקר שלי לטובת הפרוייקט, גילתי כמה נוער בסיכון הם אוכלוסיה שחשוב להשקיע בה ולכן החלטתי לחשוב על משחק שיהיה נגיש ומעוצב בצורה רגישה. ערכה זו עוסקת בהתמודדות של הנוער עם הקשיים עימם מתמודדים ומתוך כך לתת להם תקווה וצמיחה בתהליך שיעברו במשחק. המשחק הינו קלפי שיח קבוצתיים וכל זאת בכדי לדעת לדבר על הקושי ולא להתעלם ממנו.

בנוסף לערכת "קלפי השיח" יקבל כל נער ערכת צמיחה אישית – ערכה של צמיחה אמיתית עם זרעים בשקית, אדמה וכלי לשתילת העציץ.
מטרה הערכה האישית לתת לנערים הללו להיות אחרים על צמיחת העציץ ולהבין שצריך הרבה סבלנות ושלפעמים הדרך ארוכה וקשה עד שצומח הצמח שישתלו.

הפרוייקט נקרא "גיבורים" כי נוער זה מתמודד עם הרבה קשיים ומציאות מורכבת כגון: סמים, גנבות, הורים בכלא, מצב סוציואקונומי קשה ,אלימות במשפחה, תיקים פליליים וכו'.. ומתוך המצב הזה הם מתגברים ולומדים להכיר בקושי , לא להתעלם ממנו ומעברם ורק לצמוח ממנו. לגלות שהם יכולם להתקדם ומתוך זה רק לעלות ולצמוח. בחרתי לעשות את פרוייקט הגמר שלי בנושא "נוער בסיכון" מכיוון שאני מאוד מחוברת לנוער ולימדתי בעבודה המעשית שלי "נוער בסיכון". מתוך העיסוק שלי איתם ראיתי כמה קשיים יש להם ועל כמה דברים הם צריכים להתמודד ולהתגבר. הם באמת גיבורים אמיתיים!! בנוסף מתוך מקום אישי שאני יכולה לתרום ולעזור לחברה בכלי העיצוב התקשורתי, בחרתי ליצור את קלפי השיח וערכת הצמיחה האישית במטרה להפוך את התהליך ליותר נגיש ואישי וכמובן שהנראות של כל הערכה נעשתה בכוונה ברגישות ובבחירת אלמנטים וצבעים נעימים.

ספר הפרוייקט

מיכל חיון