אתר מתכונים ללא אלרגנים

מנחה: הודיה שטרית, לביא פרצ׳יק

בחרתי לעסוק בפרויקט הגמר בנושא חברתי הנוגע בי והייתי שמחה לקדם את המודעות אליו באמצעות הפרויקט. התקמדתי בנושא הזה כיוון שראיתי צרכים העולים על ידי הורים בקבוצות וקהילות פייסבוק שונות בהן אני חברה.

הבחנתי בחוסר נגישות למתכונים המסומנים לפי אלרגניים, מה שמאלץ הורים לעבור על כל רכיבי המתכונים כדי לזהות אם הוא מתאים להם באתרים שונים ולבקש-לשתף מתכונים בקבוצות פייסבוק. שאלות נוספות ונפוצות באותן קבוצות, הן של הורים המבקשים מתכונים עבור הכנת עוגה או מאכל לגן/בית הספר בלי אלרגן מסוים, שחבר רגיש אליו, או התכוננות לקראת אירוח חבר אלרגי.

בחרתי לבנות אתר מתכונים שהייחודיות שלו היא לפי סינון אלרגנים. האתר מתאים למולטי אלרגים ונותן אפשרות לעשות סינון לפי כמה אלרגנים, ע"י שימוש בתיבות סימון (chekbox). זהו אתר וורדפרס, המותאם למסכים שונים ולתצוגת דסקטופ ומובייל, שנבנה תוך שימוש בהתאמות עיצוביות בשפת css. האתר מכיל מבחר מתכונים שבעליהם נרתמו לפרויקט ואישרו שיתוף המתכונים שלהם.

הפרויקט נועד להנגיש לאלרגים ולהורים לילדים אלרגים את החיפוש ומציאת מתכונים לפי סינון של אלרגנים. אני מקווה שהאתר ישמש משפחות רבות ויקל עליהם את מציאת המתכונים.

בנוסף, נתקלתי בחוסר הבנה ובורות בנושא הזה, החל מהורים לילדים אלרגיים המקבלים תגובות עוינות לכך שהגן של ילדיהם נקי מאלרגנים מסוימים, ילדים המנודים ממסיבות ימי הולדת שאינם מונגשים מבחינת המאכלים. וכן אירועים ציבוריים, בהם ילדים אלרגיים לא יכולים לשבת בבטחה בגלל שמסביב אנשים אוכלים ללא חשיבה.
אני מאמינה כי חשיפת אלרגניים בציבור נעשית בעיקר מחוסר מודעות ולא מכוונה רעה, ומצפה שהקמת האתר וההפצה שלו תתרום בהעלאת המודעות לחשיפה של אלרגניים במקומות ציבוריים, ותגרום לאנשים לחשוב שוב לפני שהם אוכלים במרחב הציבורי מאכל אשר עלול לסכן מישהו לצידם.

ספר הפרוייקט

אסתר וקסלר