תפילת יחידה

מנחה: אפרת גרוסמן

בפרוייקט 'תפילת יחידה' יצרתי ספר תפילה.

ספר התפילה הוא למעשה סידור, אך שונה וייחודי מהסידורים שאנו מכירים. מטרתו היא להוות השראה למתפלל, לעזור לו להתכוון במילים, ולחוות את התפילה ברוחב לב.

בראש ובראשונה, ספר התפילה יוצא מהמסגרת העיצובית הקונבנציונלית של הסידורים.שפת העיצוב בספר הינה צבעונית, מרווחת מאוד, ובאה לתת מקום של כבוד לכל קטע וקטע בתפילה. מילות התפילה מעוצבות בסגנון הנע בין טיפוגרפיה מודרנית לקליגרפיה. 

זאת ועוד, ייחודיותו של הספר מתבטאת ביציאה מהפונקציונליות והפרקטיות. בשונה מהסידורים המוכרים לנו, אשר מאגדים בתוכם את כלל התפילות כמעט לכל אדם הרוצה להתפלל, ספר התפילה הינו סידור לתפילת שחרית של יום חול, המותאם לאישה, המתפללת תפילת יחיד. כל מה שלא שייך לתפילה מסוג זה, נשאר מחוץ לספר, ומשאיר מקום של כבוד לתפילה הייחודית שמתפללת האישה יום יום, אשר שונה כל כך מתפילתו של גבר המתפלל במניין.

את ספר התפילה הנחתי בחלל ביתי ונעים שיצרתי, שהוא מעין הצעת הגשה למתפללת, ליצור לעצמה מרחב לתפילה, שהוא אינו בית הכנסת, אך הוא נעים ופותח את הלב, ובעיני זו השלמה לספר התפילה עצמו. לתת את הדעת על הפן החזותי והסביבתי בעת התפילה– על מנת לאפשר ללב להיפתח ולדבר עם הבורא מתוך חיבור.

 

ספר הפרוייקט

חרות יגר ספר פרוייקט